FC Cool za glavna slika 1 prerabotena COMPRESSED Compressed

Шампионите на ФК Кул (генерација 2009) – Дел 2

Вториот дел од одличната генерација (2009) на ФК Кул, која освои второ место на државно ниво во детската лига на ФФМ (видете го овде првиот дел).

Мартин Митановски

Најсмирениот и најинтелигентниот во екипата. Малку страв, но тоа го надополнува со брзо учење и совладување на препреките. Технички „поткован“, како да има лепак на нозете, одличен пас меѓу линии, секогаш дава максимум и се наоѓа на право место во право време.

Горазд Ѓуроски

Марко Матераци – само деснак, висок, тенок, без страв, со по некој опасен старт. Смирен и сталожен, со одлична фудбалска интелигенција.

Стефан Адамчевски

Сакале-нејќеле, сите страдаа од него: ќе речеш мал е, ама не ти бега низок ѓон и газење по нога. Пожртвуван и неуморен во дефанзива, фудбалски паметен и интелигентен, ама и малку себичен од позади, па тренерот често го советуваше да се ослободува побрзо од топката. Дуплиот пас го користеше во секоја прилика, како и „уфрлувањето од втор план“.

Никола Динов

Петата му беше омилена – па ако не ја направеше на натпревар или на тренинг, исто како да не истренирал! Секој паѓаше на неговиот „лажњак“ поради непредвидливоста на неговиот дриблинг и, кога сакаше да игра, едноставно беше најдобриот во екипата. Ако се ишиша, ќе има и поголема прегледност!

Иван Смилевски

Интелигенција на високо ниво, како фудбалска така и природна, интересен и непредвидлив дриблинг, визија за додавање во простор. Ситен чекор, брзо проигрување… ама само кога сака!

Леон Андовски

Крило, ама не пилешко, туку по мерка за секој тренер; „лажњак“ на секој втор чекор како легнат полицаец; комотно колите на центрирање да ги носите кај него, зашто од корнер или слободен удар не промашил досега!

Марио Николовски

Крупен чекор, стабилен на топка, противниците се молат да нема шут и центаршут – зашто или е гол или е асистенција. Кога ја има топката, противниците тешко му се доближуваат, зашто телото и рацете ги користи феноменално за градење.

Марко Магларовски

Новиот Љоренте: висина, брзина, шут, стабилност и удар со глава исто како него. За нијанса е и подобар, зашто е побрз, а и подобар реализатор.

Марио Антоновски

Ситен чекор и одлична стартна брзина – на 10 метри најбрз во екипа — а и непредвидлив прием на топка: ни самиот некогаш не знае каде ќе ти избега! Роден за напаѓач – топка во простор за него е најлесната задача во светот.

Петар Трпковски

Градењето го користеше секогаш кога можеше и одлично му одеше во тоа. Повратна топка за мерак и солидно појавување меѓу линии. Ама, некогаш требаше и тренерот да викне за да му текне да тргне.

Тренер: Марко Арсовски

Поранешен играч, елегантен и технички префинет, а сега посветен, детален и аналитичен тренер во младински категории. Очекуваме големи успеси и богата тренерска кариера!

Ознаки: нема ознака

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *