Прирачник за поминување на одморот на КРАЈ на сезоната

Можеби и се сеќавате на прирачникот за поминување на одморот меѓу фудбалските полусезони. Логично е сега да изработиме и некој сличен продолжеток – овојпат за поминување на одморот на крај на сезоната. Времето е потопло, туристичките агенции се разработиј ...

Како НЕ се игра фудбал

Замисли некому да фали играч за фудбал, да бидеш понуден како опција, а некој за тебе да рече: „Не, бе не го викај него!“ Страшно, нели? Тоа или си многу добар или, поверојатно, си направил некој од следниве прекршоци: ја рогаш топката надвор ...

Main photo Version 1 COMPRESSED

Аргентина – Франција: освојување на Светското првенство по изведување на пенали

„Пеналите се само среќа“ – сме слушале често од различни експерти и на прес-конференции. Ох колку многу треба да се работи на таа среќа!…
Па, повелете: пеналите од финалето Аргентина – Франција, низ кадрите на Фудбал Фрејм.

Прирачник за меѓусезона ГЛАВНА СЛИКА (1) COMPRESSED

Прирачник за поминување на одморот меѓу фудбалските полусезони (инспириран од коментарите на фудбалерите)

Штотуку заврши есенската полусезона во македонското фудбалско првенство. Почнувајќи од младинските категории па сè до сениорските, македонските фудбалери од сите рангови на натпреварување (прва, втора, трета и четврта лига) заминуваат на пауза, н ...

Messi main photo Version 3 COMPRESSED

Магијата на Меси во полуфиналниот натпревар против Хрватска

Можеби малку неправедно звучи насловот. Секако дека Аргентина не е само Меси! Напротив: нивниот тим е одлично избалансиран и, доколку сакате, во стилот на Златко Калински, вистински мерак е за гледање за сите фудбалски сладокусци. Па, сепак, овојпат, ...

Main Photo COMPRESSED

Португалија ја „прегази“ Швајцарија за влез во 1/4 финале

Заврши групниот дел од натпреварите на Светското првенство и почна „нокаут“ фазата. Сега, еден натпревар решава сè, па и сè изгледа можно. На распоред за анализа од оваа рунда, репрезентации кои не биле гледани низ нашите рамки досега: Португалија и Швај ...

Main photo COMPRESSED

Германците си одат дома: залудната победа над Костарика

Последен натпревар од групната фаза на Светското првенство во Катар '22. Кој би рекол – неизвесност и во групата Е, каде секој тим има шанса за продолжување понатаму! На распоред: Jапонија - Шпанија и Костарика - Германија. Дури и наспроти очекувањата, и ...

Уште едно разочарувачко издание на Белгија против одличниот Мароко

Второ коло од групната фаза на натпревари на Светското првенство во Катар. Натпревар од групата Ф, група во која сè изгледа можно. Се соочуваат Белгија и Мароко. Поглед на листот пред почетокот на натпреварот Белгија, после почетната неубедлива поб ...

FK Sloboden glavna slika COMPRESSED

Фудбал Фрејм на многу локално дерби

Бавно неделно утро. Проверувам прогноза, малку пооптимистична во однос на предвидувањата претходната ноќ. Па што и ако врне. Последен натпревар полусезонава, плус дерби – на „Јурја“, играат ФК Вардар 75 и ФК Слободен, домаќини на истиот терен – зарем сме ...

Main Photo ARG-KSA compressed

Изненадувањето на Саудиска Арабија против Аргентина: висока дефанзивна линија, правилото на „кратка маица“ и малку среќа

Светско првенство во Катар, 2022 година. Уште на самиот почеток, и повеќе од изненадување: Саудиска Арабија ја победи Аргентина! До пред некој ден, статија со таков наслов веројатно би се чинела попогодна за категоријата „паравести“... Големината на ...