Прирачник за меѓусезона ГЛАВНА СЛИКА (1) COMPRESSED

Прирачник за поминување на одморот меѓу фудбалските полусезони (инспириран од коментарите на фудбалерите)

Штотуку заврши есенската полусезона во македонското фудбалско првенство. Почнувајќи од младинските категории па сè до сениорските, македонските фудбалери од сите рангови на натпреварување (прва, втора, трета и четврта лига) заминуваат на пауза, на различно заслужен одмор.

Прашањето што неизбежно се поставува пред секого сега е: „Што ли да правам кога немам тренинг секој ден?“ И во оваа „оф-сезона“, нашите фудбалери имаат бројни пристапи по ова прашање, секој од нив различно симпатичен и екстремен на сопствен начин:

1. „Купив амино и топачи на масти. Ќе најмам еден многу јак тренер, Србин, убрзан курс кај него: за десет дена ти прави sixpack. Има да го направам телово срча.“

2. „Одам да се издувам: на предновогодишни, новогодишни и постновогодишни журки. До Стара-Нова така и после – намалувам!“

3. „Ќе се опуштам, поправање до 5 кг е дозволено. Ќе го истопам после вишокот килограми на припреми.“

4. „Играм мал фудбал 2-3 пати неделно со другарите од маало. Може одамна не тренираат тие, ама ги имаат уште шорцевите што ги украле во младински категории.“

5. „Само избегнувам благо и леб. И газирано, да.“

6. „Се мислам да пробам кето исхрана или ‘интермитент фастинг’. Читав на интернет. Порано сум ја пробал и диетата Жан Митрев, ама сега нешто него го судат – па му ја бојкотирам.“

7. „Ја залечувам повредата што ја влечкам пет кола веќе. Што мајка барав да клизам по колена на суви терени!“

8. „Се одржувам во форма, еден другар ќе ми среди за проба во странство. Ако тоа не ми успее, во план ми е трансфер од ФК Плачковица во ФК Осогово. Правев веќе муабет со газдата.“

9. „Не ми треба никој. Правам 1000 стомачни дневно. Ќе ги објавам резултатите на Инстаграм, како локален Роналдо.“

10. „А, бе, или го имаш тоа или го немаш. Џабе ќе се спремам сега, тоа не се учи. Може ќе бидам воспален до трето коло, ама кога ќе влезам во форма, ни Тен Хаг не ме вади од екипа!“ (Ви текнува, Роналдо?)

11. „Само Водно. Четири пати неделно. Може и со жичара, важно да наполнам плуќа таму горе.“

12. „Не пипам топка. Копачките во торбица, оставени така од последното коло. Ма, и фудбал и сè веќе…“

13. „Фитнес тренерот од клубот ни испрати програма за одржување (ја најде на интернет од некој рагби-клуб во САД), ама кој ќе вежба…“

14. „Не застанувам. Вистински професионалец сум и наредната полусезона ќе ја дочекам како што доликува. Тоа ќе биде мојата најдобра полусезона досега.“

15. „’Утринско’ (12:30) кафе со другарите од клуб, после до кладилница и… не знам… Стварно бе, шо ќе правам?“

One Response

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *