Уште едно разочарувачко издание на Белгија против одличниот Мароко

Второ коло од групната фаза на натпревари на Светското првенство во Катар. Натпревар од групата Ф, група во која сè изгледа можно. Се соочуваат Белгија и Мароко. Поглед на листот пред почетокот на натпреварот Белгија, после почетната неубедлива поб ...

FK Sloboden glavna slika COMPRESSED

Фудбал Фрејм на многу локално дерби

Бавно неделно утро. Проверувам прогноза, малку пооптимистична во однос на предвидувањата претходната ноќ. Па што и ако врне. Последен натпревар полусезонава, плус дерби – на „Јурја“, играат ФК Вардар 75 и ФК Слободен, домаќини на истиот терен – зарем сме ...

Main Photo ARG-KSA compressed

Изненадувањето на Саудиска Арабија против Аргентина: висока дефанзивна линија, правилото на „кратка маица“ и малку среќа

Светско првенство во Катар, 2022 година. Уште на самиот почеток, и повеќе од изненадување: Саудиска Арабија ја победи Аргентина! До пред некој ден, статија со таков наслов веројатно би се чинела попогодна за категоријата „паравести“... Големината на ...

Живи описи за фудбалска мајсторија

Правиш/гледаш некоја фудбалска мајсторија (дриблинг, шут, подавање, дуел...), и потоа коментираш: 1. Купи си мрежички од Орка! – по протнување на топката низ нозе. 2. Му ги искрши зглобовите или го извади од копачки – дриблинг со промена на ...

Вода и надополнување на течности Дел 4

Се надеваме дека веќе ги прочитавте Дел 1 (Основи: внес и губиток на вода), Дел 2 (Внес на течности ПРЕД вежбање) и Дел 3 (Како да ја мериш состојбата на хидрираност), од овој серијал. И дека, кога ќе ви притреба потсетување за тоа колку/кога/како да пие ...

Вода и надополнување на течности Дел 3

Во Дел 2, од овој серијал спомнавме дека треба да утврдиме метод за проценка на нашето ниво на хидрираност. Навистина, од каде да знам дали сум доволно хидриран и дали е доволно тоа што го внесувам? Се надеваме нема да ни замерите за свесно пропуште ...

Glavna

Вода и надополнување на течности Дел 2

Доколку не прочитавте досега, проверете го „Дел 1: Внес и губиток на вода“. Лесно е да се постави прашањето „Колку течности треба да внесувам дневно?“ Тешко е да се одговори – затоа што зависи од многу фактори. Е, кои? Кога веќе се прашувате: возраст, ...

Главна слика

Вода и надополнување на течности Дел 1

Легендата кажува дека на секој фудбалски термин има барем еден играч кој секогаш доаѓа опремен со шише вода. Тој ресурс потоа е поделен од неколкумина, кои и минатиот пат ветија дека ќе си донесат вода, ама заборавија. О, простете, Фудбал Фрејм се сом ...