main image COMPRESSED

Пред финале Лига Шампиони 2023

Лига Шампиони вечер. Денешните активности се различни од обичен викенд, а светот не само што поинаку ротира, туку сигурно и успорува пред да почне натпреварот… Познати навики и глетки. Чување на гласните жици за да се навива фамилијарно по дома ил ...

Прирачник за ЛЕТНА меѓусезона ГЛАВНА СЛИКА COMPRESSED

Прирачник за поминување на одморот на КРАЈ на сезоната

Можеби и се сеќавате на прирачникот за поминување на одморот меѓу фудбалските полусезони. Логично е сега да изработиме и некој сличен продолжеток – овојпат за поминување на одморот на крај на сезоната. Времето е потопло, туристичките агенции се разра ...

How NOT to play football

Како НЕ се игра фудбал

Замисли некому да фали играч за фудбал, да бидеш понуден како опција, а некој за тебе да рече: „Не, бе не го викај него!“ Страшно, нели? Тоа или си многу добар или, поверојатно, си направил некој од следниве прекршоци: ја рогаш топката н ...

Прирачник за меѓусезона ГЛАВНА СЛИКА (1) COMPRESSED

Прирачник за поминување на одморот меѓу фудбалските полусезони (инспириран од коментарите на фудбалерите)

Штотуку заврши есенската полусезона во македонското фудбалско првенство. Почнувајќи од младинските категории па сè до сениорските, македонските фудбалери од сите рангови на натпреварување (прва, втора, трета и четврта лига) заминуваат на пау ...

Главна слика COMPRESSED

Живи описи за фудбалска мајсторија

Правиш/гледаш некоја фудбалска мајсторија (дриблинг, шут, подавање, дуел...), и потоа коментираш: 1. Купи си мрежички од Орка! – по протнување на топката низ нозе. 2. Му ги искрши зглобовите или го извади од копачки – дриблинг со проме ...

Goal cropped 3

Видови прослави на гол

„А, бе, знаеш, фудбалот се игра за голови...“. Точно, се познава – по прославите на головите. „Најјако“ е кога тие повеќе се памтат отколку фудбалските мајстории. Еве една скромна листа со потенцијал да се проширува. Ќе се препознаете во некоја прос ...

Zidane-FF3 (коцка)

Валкани игри во шеснаесетник

Валкани игри во шеснаесетник за време на изведување слободен удар или корнер Не се така озлогласени како ватерполо дуелите под вода, ама ги има и во фудбал: штипење за кожна дипла на бицепс или трицепс – кратко, но ефикасно;„ќе ти влезам во џи ...

Copy-of-Опрема-и-други-ресурси-за-фудбал

Опрема и други ресурси за фудбал

Маичка. Широка палета на можности: Стара маичка од некоја компромитирачка фотографија од средношколските денови.Стара маичка со продолжен век на траење, особено издржлива доколку е позајмена од вашиот постар брат.Нова, спортска маичка. Не ве поти ...