Gundogan - main photo COMPRESSED

Илкај Гундоган – тактичка анализа

Би сакал да напишам за Гундоган нешто прецизно и едноставно – што би соодветствувало со неговиот играчки стил. Ех, камо секој збор да ми пристигнуваше точно кога треба и зборовите да ми го имаа неговото чувство за „тајминг“!

Main photo Version 1 COMPRESSED

Аргентина – Франција: освојување на Светското првенство по изведување на пенали

„Пеналите се само среќа“ – сме слушале често од различни експерти и на прес-конференции. Ох колку многу треба да се работи на таа среќа!…
Па, повелете: пеналите од финалето Аргентина – Франција, низ кадрите на Фудбал Фрејм.

Messi main photo Version 3 COMPRESSED

Магијата на Меси во полуфиналниот натпревар против Хрватска

Можеби малку неправедно звучи насловот. Секако дека Аргентина не е само Меси! Напротив: нивниот тим е одлично избалансиран и, доколку сакате, во стилот на Златко Калински, вистински мерак е за гледање за сите фудбалски сладокусци. Па, сепак, ово ...

Main Photo COMPRESSED

Португалија ја „прегази“ Швајцарија за влез во 1/4 финале

Заврши групниот дел од натпреварите на Светското првенство и почна „нокаут“ фазата. Сега, еден натпревар решава сè, па и сè изгледа можно. На распоред за анализа од оваа рунда, репрезентации кои не биле гледани низ нашите рамки досега: Португалија и ...

Main photo COMPRESSED

Германците си одат дома: залудната победа над Костарика

Последен натпревар од групната фаза на Светското првенство во Катар '22. Кој би рекол – неизвесност и во групата Е, каде секој тим има шанса за продолжување понатаму! На распоред: Jапонија - Шпанија и Костарика - Германија. Дури и наспроти очекувања ...

Bel-Mor main photo COMPRESSED

Уште едно разочарувачко издание на Белгија против одличниот Мароко

Второ коло од групната фаза на натпревари на Светското првенство во Катар. Натпревар од групата Ф, група во која сè изгледа можно. Се соочуваат Белгија и Мароко. Поглед на листот пред почетокот на натпреварот Белгија, после почетната неубедлив ...

Main Photo ARG-KSA compressed

Изненадувањето на Саудиска Арабија против Аргентина: висока дефанзивна линија, правилото на „кратка маица“ и малку среќа

Светско првенство во Катар, 2022 година. Уште на самиот почеток, и повеќе од изненадување: Саудиска Арабија ја победи Аргентина! До пред некој ден, статија со таков наслов веројатно би се чинела попогодна за категоријата „паравести“... Големинат ...

Prekini 4 glavna slika FINALNA

ОФАНЗИВНИ корнери: ФК Воска 21/22

ФК Воска Спорт беше одлично освежување во фудбалската сезона 21/22. На само чекор до влез во првата лига (изгубија во бараж натпреварот против ФК Тиквеш), малку нешта недостигаа за заокружување на нивната убава приказна. Можеби подобра е ...

Исечок Тактичка Фудбалска Анализа: ФК Слога Виница на натпреварот ФК Беласица- ФК Слога 1934 (1-0) 07.05.22

I Општи информации за натпреварот: Македонска Фудбалска Лига, Втора Лига- Исток, 26 Коло, 7 мај 2022 год во 17 часот. На стадионот „Младост“ во Струмица, се одигра вистинско дерби на Истокот, битка за второто место на табелата кое води до бараж и ...